lauantai 23. joulukuuta 2017

Leviät-logokilpailu

Suunnittele logo ja voita pipo!

Asuuko sisälläsi piirtäjä, graafikko, selvännäkijä tai muu tekijä, joka palaa halusta luovaan työhön? Nyt on elämäsi tilaisuus saada mainetta ja kunniaa Leviöiden uuden logon suunnittelijana!

Vapaalaskuseura Leviöiden tulevan 5-juhlavuoden kunniaksi järjestämme logokilpailun. Idea uudesta logosta ja sen suunnittelukilpailusta syntyi syyskokouksen jälkimainingeissa seuran ”edustustuotteiden” yhteydessä. Kilpailuaikaa on 7.1.2018 saakka.

Tähän työhön etsimme ensisijaisesti jäsenistöstämme graafisesti taitavaa ja idearikasta suunnittelijaa. Voittajalogon suunnittelija palkitaan xxxx euron suuruisella tavarapalkinnolla eli seuran uudella edustuspipolla! Näyttävän tuotteen kruunaa tupsun lisäksi pipoihin tikattava voittajalogo!

Kilpailun päätyttyä kriteerit täyttävät logoehdotukset esitellään seuran Facebook-sivulla nimettöminä ja jäsenet pääsevät äänestämään voittajalogon. Kilpailutöiden arvioinnissa kiinnitetään huomiota logon tekniseen ja visuaaliseen kokonaisuuteen ja toimivuuteen, logon selkeyteen ja siihen, kuinka hyvin se sopii seuran käyttöön (pipo, beachflag, netti jne).

LOGON VAATIMUKSET

Kilpailutyön tulee täyttää seuraavat kriteerit. Vain kriteerit täyttävät työt otetaan kilpailussa huomioon.

Logon tulee olla:
 • nykyaikainen, mutta aikaa kestävä 
 • Vapalaaaskuseura Leviöitä kuvaava 
 • hyvien arvojen mukainen 
 • värillinen, mutta sisältää maksimissaan kolmea väriä 
 • käyttökelpoinen myös mustavalkoisena 
 • toimiva sekä pysty- että vaakamallisena 
 • toimiva sekä pienessä että suuressa koossa 
 • toimiva sekä paino- että digikäytössä 
KILPAILUN SÄÄNNÖT
 • Kilpailuun voi osallistua kuka tahansa seuran jäsen. 
 • Kilpailutyön on oltava kilpailijan itse tekemä originaalityö ja hänellä tulee olla työn kaikki oikeudet. 
 • Osallistuja voi lähettää kilpailuun korkeintaan kolme kilpailutyötä (työt numeroitava) 
 • Voittajatyön suunnittelija antaa työnsä Leviöiden vapaaseen käyttöön, tekijänoikeus säilyy tekijällä. 
 • Vapaalaskuseura Leviät pidättää oikeuden päättää, otetaanko voittajalogoa viralliseen käyttöön. Leviöillä on myös oikeus tehdä logoon muutoksia. 
 • Voittajatyön suunnittelija sitoutuu siirtämään kaikki logon käyttöoikeudet, sisältäen oikeudet mahdollisiin muutoksiin, yksinoikeudella Vapaalaskuseura Leviöille kilpailun palkintoa vastaan. 
 • Voittajalla ei ole oikeutta luovuttaa kilpailuun lähetettyihin kuviin ja piirroksiin liittyviä oikeuksia muille. 
 • Mikäli voittajalogo päätetään ottaa käyttöön, käyttöönotto tapahtuu asteittain voittajan julkaisemisen jälkeen materiaaleja uudistettaessa. Logoa tullaan käyttämään mm. (mutta ei rajoittuen) verkkoviestinnässä, esittelymateriaaleissa ja painotuotteissa. 
KILPAILUTÖIDEN LÄHETTÄMINEN

Kilpailutyöt toimitetaan sähköisesti mieluiten vektorigrafiikka-muodossa (.AI, .EPS, .PDF). Kilpailuehdotuksen voi kuitenkin toimittaa myös esimerkiksi JPG-, PSD- tai TIFF-tiedostona. Kilpailutyö(t) lähetetään sähköpostilla osoitteeseen leviat531@gmail.com, viimeistään 7.1.2018. Viestin aiheeksi: LOGOKILPAILU 2018. Vain sähköpostilla määräaikaan mennessä lähetetyt logoehdotukset osallistuvat kilpailuun.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.